Twój schowek jest pusty

Zarząd EL-PUK Sp. z o.o. nie obawia się powierzać kobietom najważniejszych stanowisk w firmie. Choć w naszej branży dominują mężczyźni, to u nas trend ten nie jest widoczny. Do pań, które odgrywają u nas pierwszoplanowe role należy m.in. Sylwia Kucharska – Kierowniczka Działu Ofert, która jest z nami już od dekady.

W sierpniu minęło 10 lat, od kiedy rozpoczęłaś pracę w naszej firmie. Pamiętasz swoje początki? Co było wówczas dla Ciebie największym wyzwaniem?
Sylwia Kucharska: Pamiętam bardzo dobrze. Nie miałam żadnego doświadczenia w tej branży. Jak dla każdej nowej osoby, chyba największym wyzwaniem było opanowanie asortymentu, tak aby móc się swobodnie czuć w rozmowach z klientami.

W naszej firmie na najwyższych stanowiskach kierowniczych pracuje 60% kobiet. Jesteś jedną
z nich. Dlaczego zdecydowałaś się na karierę w takiej branży, a nie w bardziej kobiecej?

- Branża może ogólnie nie jest kobieca, ale nie sądzę, żeby praca w dziale ofert była tylko dla facetów. Każdego dnia kontaktują się z nami kobiety w imieniu naszych kontrahentów. Ogólne zmiany pokoleniowe jak i polityczne jakie nastąpiły w ostatnich latach przyczyniły się do tego, że kobiety nie ograniczają się tylko do branży kobiecej. Kobiety mają coraz większą świadomość swojej siły, a ich determinacja i zaangażowanie powodują, że coraz więcej kobiet realizuje się i osiąga sukcesy w branżach do niedawna uznawanych za typowo męskie. Empatia, troska o innych, komunikacja
i partnerstwo są to cechy, które wyróżniają kobiety w tej branży.

Twoje zaangażowanie nie zmienia się mimo upływu lat. Skąd czerpiesz tę niesamowitą energię
i zapał do pracy?

- Dla mnie osobiście bardzo ważne jest, że robię to, co lubię. Od zawsze bliżej mi było do cyferek niż do zajęć humanistycznych. Ważna jest też atmosfera w miejscu pracy, ludzie, z którymi pracujemy.
Chyba nie spotkałam się z sytuacją, że ktoś mi odmówił, gdy potrzebowałam pomocy. Od samego początku otrzymałam od Szefostwa ogromny kredyt zaufania, dostałam możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia w większości działów w naszej firmie.

Jaki zrealizowany projekt dał Ci najwięcej satysfakcji?
- Każda oferta, która kończy się zamówieniem od klienta sprawia ogromną satysfakcję.

Z perspektywy czasu – co uważasz za najważniejsze w swojej pracy? Jakie rady mogłabyś dać koleżankom i kolegom?
- Żeby nie poddawali się na samym początku, podchodzili poważnie i z zaangażowaniem do tego,
co robią.

Dlaczego Twoim zdaniem warto rozpocząć karierę w EL-PUK Sp. z o.o.?
- Przede wszystkim dlatego, że firma otwarta jest na wszystkich, daje szanse, tak jak w moim przypadku, również osobom bez doświadczenia.

Sylwia, dziękujemy, że jesteś z nami!